EuroCs
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


EuroCs ComuniTy
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Retea&Internet intre 2 calculatoare(info: Tutorial)

In jos 
AutorMesaj
bIgBaNg
Web Master
Web Master
bIgBaNg


masculin
Numarul mesajelor : 227
Varsta : 31
Statusul meu : Citesc forumul:D:)))
Data de inscriere : 30/11/2008

Retea&Internet intre 2 calculatoare(info: Tutorial) Empty
MesajSubiect: Retea&Internet intre 2 calculatoare(info: Tutorial)   Retea&Internet intre 2 calculatoare(info: Tutorial) Icon_minitime1Joi Dec 11, 2008 8:42 am

[color:07c7=yellow]Ai 2 calculatoare si vrei sa ai internet si retea intre ele fara swtich sau ruther? [/color]
Eu m-am confruntat cu o asemenea problema si cu greu am gasit un tutorial aproape functionabil...
[code]
Calculatorul 1 Placa 1 de retea in placa asta bagi cablul utp din modem si faci setarile necesare:
Start->accesories->connections->SELECTEZI CONEXIUNEA CARE CORESPUNDE PLACII DE RETEA IN CARE ESTE BAGAT CABLUL DIN MODEM -> click dreapta -> properties. Selectezi din lista de protocoale TCP/IP si dai dublu click.
acolo introduci ip-u , subnetmask-ul , gateway-ul , si dns-urile care ti le-au dat rds-ul.
Confirmi cu OK si in tabul Advaced bifezi " Allow other network users to connect through this computer's Internet Connection"
Debifezi optiunea cu "Allow other network users to control or disable the Shared Internet connection"
Apesi butonul Settings si bifezi la ce vrei sa aiba acces calc2 (daca nu stii bifeaza tot- RECOMMENDED)
Confirmi cu OK.
Calculatorul1 Placa 2 de retea
Asta este placa de retea in care este bagat cablul care duce la calculatorul 2
Start->accesories->connections->SELECTEZI CONEXIUNEA CARE CORESPUNDE PLACII DE RETEA IN CARE ESTE BAGAT CABLUL CARE VINE DIN CALC 2 -> click dreapta -> properties. Selectezi din lista de protocoale TCP/IP si dai dublu click.
IP: 192.168.0.1
SubnetMask: 255.255.255.0
GateWay : GOL ( adik 0.0.0.0)
DNS1: GOL ( adik 0.0.0.0)
DNS2: GOL ( adik 0.0.0.0)
Inchizi fereastra cu protocoale.
Click dreapta pe My Computer, Tabul Computer Name apesi butonul Change.
Computer Name : (pui si tu un nume la calculatoru tau ex:) Gogu
Selectezi WorkGroup si completezi : Retea
ATENTIE. Ce introduci la workgroup la primu calc trebuie introdus la workgroup la al doilea calc.
Confirmi cu OK.

Calculatorul2
Start->accesories->connections->SELECTEZI CONEXIUNEA CARE CORESPUNDE PLACII DE RETEA IN CARE ESTE BAGAT CABLUL CARE VINE DIN CALC 1 -> click dreapta -> properties. Selectezi din lista de protocoale TCP/IP si dai dublu click.
IP : 192.168.0.2
GateWay : 192.168.0.1
SubnetMask: 255.255.255.0
DNS1 : La fel cum este la calculatorul 1 placa de retea 1 (-cea cu cablu din modem)
DNS1 :La fel cum este la calculatorul 1 placa de retea 1 (-cea cu cablu din modem)
Click dreapta pe My Computer, Tabul Computer Name apesi butonul Change.
Computer Name : (pui si tu un nume la calculatoru LUI ex:) GIGEL
Selectezi WorkGroup si completezi : Retea
ATENTIE. Ce introduci la workgroup la primu calc trebuie introdus la workgroup la al doilea calc.
Confirmi cu OK.
Cam atat este de facut la partea de configurare.
OBS. Cablul care leaga cele 2 calculatoare trebuie sa fie mufat CROSSOVER. NU mufare simpla. Cand ti-l sertizeaza ii zici sa ti-l faca CROSSOVER.[/code]
Exista multe tutoriale ca asta,insa nu toate is bune! Va asigur ca asta-i bun! O:-)
[url=http://www.linkmania.ro]sursa[/url]
ps:Nu am dat copy paste in totalitate 8-} Am editat niste lucruri care erau in plus ...si mai multe :-!
ps2:Nu am avut unde sa postez...decat aici.
Sus In jos
https://eurocs.catsboard.com
 
Retea&Internet intre 2 calculatoare(info: Tutorial)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tutorial Spray (Info: HL Tag Converter pentru tatuaje)
» Tutorial utilizare PAROLA (Info: Setare, eliminare parola)
» Tutorial creare nume la server (Info: nume.idle.ro)
» Afla cati jucatori poti tine pe banda de Internet!
» PHP Tutorial: Tutorial instalare EasyPHP

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
EuroCs :: ..::Diverse::.. :: Alte Tutoriale-
Mergi direct la: